
1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , SIP3,.1,50 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output voltage | 2.538 V |
| Minimum output voltage | 2.462 V |
| Nominal output voltage | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| Maximum voltage tolerance | 1.5% |
| LM285LP-2.5 | LM385BD-2.5 | LM385D-2.5 | LM285D-2.5 | LM385PS-1-2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PDSO8, GREEN, PLASTIC, SOIC-8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PDSO8, GREEN, PLASTIC, SOIC-8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PDSO8, GREEN, PLASTIC, SOIC-8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 1.235V, PDSO8, SO-8 |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | , SIP3,.1,50 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | unknown | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | - |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | - | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | R-PDSO-G8 | - | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e3 | e4 | - | - | e4 |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 8 | - | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | - | 85 °C | 70 °C |
| Maximum output voltage | 2.538 V | 2.538 V | - | 2.538 V | 1.26 V |
| Minimum output voltage | 2.462 V | 2.462 V | - | 2.462 V | 1.21 V |
| Nominal output voltage | 2.5 V | 2.5 V | - | 2.5 V | 1.235 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1,50 | SOP8,.25 | - | SOP8,.25 | - |
| Package shape | ROUND | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 260 | - | NOT SPECIFIED | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | - | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | - | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | - | - | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM | DUAL | - | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | NO | - | NO | NO |
| Maximum voltage tolerance | 1.5% | 1.3% | - | 1.5% | - |
| Parts packaging code | - | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| Contacts | - | 8 | 8 | 8 | 8 |
| length | - | 4.9 mm | - | 4.9 mm | 6.2 mm |
| encapsulated code | - | SOP | - | SOP | SOP |
| Maximum seat height | - | 1.75 mm | - | 1.75 mm | 2 mm |
| width | - | 3.9 mm | - | 3.9 mm | 5.3 mm |