IC DUAL 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, CDIP16, CERAMIC, DIP-16, Multiplexer or Switch
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPDT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 35 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Maximum disconnect time | 100 ns |
| Maximum connection time | 150 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| 5962-8976301EX | 5962-89763012A | 5962-9056901EA | 5962-90569012A | 5962-90569012X | 5962-8976301EA | 5962-89763012X | 364507V167 | DG403AZ/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC DUAL 1-CHANNEL, SGL POLE DOUBLE THROW SWITCH, CDIP16, CERAMIC, DIP-16, Multiplexer or Switch | SPDT, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | SPST, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CDIP16 | SPST, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CQCC20 | SPST, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CQCC20 | SPDT, 2 Func, CMOS, CDIP16, | SPDT, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | RAST 5 connectors, pitch 5.0 mm | SPDT, 2 Func, 1 Channel, CMOS, CQCC20, LCC-20 |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | - | - | - | DIP | QLCC | - | QLCC |
| package instruction | DIP, | - | DIP, | QCCN, | QCCN, | - | QCCN, | - | QCCN, |
| Contacts | 16 | 20 | - | - | - | 16 | 20 | - | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | - | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPDT | SPDT | SPST | SPST | SPST | SPDT | SPDT | - | SPDT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | S-XQCC-N20 | R-GDIP-T16 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-XDIP-T16 | S-CQCC-N20 | - | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 | - | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | - | -15 V | -15 V | -15 V | - | -15 V | - | -15 V |
| Number of channels | 1 | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | - | 1 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 16 | 20 | 20 | 16 | 20 | - | 20 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 35 Ω | 45 Ω | 35 Ω | 35 Ω | 35 Ω | 45 Ω | 35 Ω | - | 35 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | QCCN | QCCN | DIP | QCCN | - | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | - | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | - | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | - | 15 V | 15 V | 15 V | - | 15 V | - | 15 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES | YES | NO | YES | - | YES |
| Maximum disconnect time | 100 ns | - | 100 ns | 100 ns | 100 ns | - | 100 ns | - | 100 ns |
| Maximum connection time | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | 150 ns | - | 150 ns |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | - | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped | TIN LEAD | TIN LEAD | - | Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped | TIN LEAD | - | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | NO LEAD | - | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | - | QUAD |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |