Multiplexer, HC/UH Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, Inverted Output, CMOS, PDSO16, FP-16DN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 140 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
