High Speed Lan Magnetics Module
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rhombus Industries, Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HEIGHT DIM INCLUDES TERMINALS ALSO |
| application | ATM; 100 BASE-X; LAN |
| high | 5.21 mm |
| Insulation voltage | 500 V |
| length | 12.83 mm |
| Manufacturer's serial number | T-14054 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| method of packing | TAPE & REEL; TUBE |
| physical size | 12.83mm X 7.24mm X 5.21mm |
| Primary inductance | 350 µH |
| Maximum pulse rise time | 2.5 ns |
| surface mount | YES |
| Transformer type | DATACOM TRANSFORMER |
| Turns ratio (Np:Ns) | 1:1 |
| width | 7.24 mm |
