| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | HLFQFP, QFP128,.79SQ,20 |
| Contacts | 128 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | 3A001.A.5.A.1 |
| Samacsys Descripti | 8-Bit, 1 GSPS A/D,ADC081000CIYB |
| Maximum analog input voltage | 1.3 V |
| Minimum analog input voltage | 1.2 V |
| Maximum conversion time | 0.001 µs |
| Converter type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| JESD-30 code | S-PQFP-G128 |
| length | 20 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.3516% |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 128 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HLFQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP128,.79SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, LOW PROFILE, FINE PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 1.9 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 1000 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Nominal supply voltage | 1.9 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 20 mm |