EDGE CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,72 CONTACTS,0.156 PITCH,WRAP POST TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH POLARIZING KEY |
| Board mount options | HOLE .164-.189 |
| body width | 0.437 inch |
| subject depth | 0.72 inch |
| body length | 6.537 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| maximum insertion force | 4.448 N |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | 67552 |
| Plug contact pitch | 0.156 inch |
| Match contact row spacing | 0.188 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.7752 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.57 inch |
| Terminal pitch | 3.9624 mm |
| Termination type | WIRE WRAP |
| Total number of contacts | 72 |
| Evacuation force-minimum value | .278 N |