IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum input offset voltage | 15000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| LM2903N/B+ | LM393N/B+ | LM393AN/A+ | LM393AN/B+ | LM193AH/883C | LM193H/883C | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC, Comparator | IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL | IC,VOLT COMPARATOR,DUAL,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | , | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 | , CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Maximum input offset voltage | 15000 µV | 9000 µV | - | 4000 µV | 4000 µV | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | - | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | - | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | - | DIP8,.3 | CAN8,.2 | CAN8,.2 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | - | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| power supply | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | DUAL | BOTTOM | BOTTOM |