Single Color LED Array, Red, 5.08mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | LEDtronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | RED |
| Configuration | SEPARATE, 5 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.01 A |
| Nominal luminous intensity | 3.8 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 5 |
| Number of terminals | 10 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED ARRAY |
| total height | 8.64 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 635 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 5.08 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |