OR Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | S |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| length | 19.305 mm |
| Logic integrated circuit type | OR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 7 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN74S32N3 | SNJ54S32FK | SN7432N3 | SN74LS32J | |
|---|---|---|---|---|
| Description | OR Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | OR Gate, S Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | OR Gate, TTL/H/L Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | OR Gate, LS Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |
| package instruction | DIP, | CERAMIC, LCC-20 | DIP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | S | S | TTL/H/L | LS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | S-CQCC-N20 | R-PDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| length | 19.305 mm | 8.89 mm | 19.305 mm | 19.56 mm |
| Logic integrated circuit type | OR GATE | OR GATE | OR GATE | OR GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 20 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 7 ns | 7 ns | 22 ns | 22 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | - | Rochester Electronics |