Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 65V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 65 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 110 |
| JEDEC-95 code | TO-226AA |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 300 MHz |
| BC546A | BC550C | BC550B | BC557A | BC547C | BC560A | BC549B | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 65V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Transistor, | Transistor, | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 45V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Transistor | Transistor, | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Configuration | SINGLE | Single | Single | SINGLE | Single | Single | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 110 | 420 | 200 | 110 | 420 | 125 | 200 |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | NPN | PNP | NPN | PNP | NPN |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maker | Vishay | - | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Nominal transition frequency (fT) | 300 MHz | - | - | 150 MHz | - | 150 MHz | 300 MHz |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | conform to | - | incompatible | - |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e3 | - | e0 | - |
| Maximum operating temperature | - | 150 °C | 150 °C | - | 150 °C | 150 °C | - |
| Maximum power dissipation(Abs) | - | 0.625 W | 0.625 W | - | 0.5 W | 0.5 W | - |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |