Transistor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 125 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Nominal transition frequency (fT) | 150 MHz |
| BC560A | BC550C | BC550B | BC557A | BC547C | BC546A | BC549B | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 45V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Transistor | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 65V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-226AA, PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Configuration | Single | Single | Single | SINGLE | Single | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 125 | 420 | 200 | 110 | 420 | 110 | 200 |
| Polarity/channel type | PNP | NPN | NPN | PNP | NPN | NPN | NPN |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | - | - | - |
| Maker | Vishay | - | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e3 | - | - | - |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | - | 150 °C | - | - |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W | 0.625 W | 0.625 W | - | 0.5 W | - | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN | - | - | - |
| Nominal transition frequency (fT) | 150 MHz | - | - | 150 MHz | - | 300 MHz | 300 MHz |