RECTIFIER DIODE,400V V(RRM),AXIAL-7
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ON Semiconductor |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.05 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 60 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 1.7 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V |
| surface mount | NO |