Regulator, 2 Output, BIPolar, PDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Alpha Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Adjustability | FIXED/ADJUSTABLE |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.38 V |
| Maximum absolute input voltage | 30 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.003% |
| Maximum load regulation | 0.003% |
| Output times | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Nominal output voltage 1 | 3 V |
| Maximum output voltage 2 | 29 V |
| Minimum output voltage 2 | 1.24 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 1.4% |