
100W, UNIDIRECTIONAL, 2 ELEMENT, SILICON, TVS DIODE, MINIMOLD, SC-59, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | SC-59 |
| package instruction | MINIMOLD, SC-59, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum breakdown voltage | 5.37 V |
| Minimum breakdown voltage | 4.84 V |
| Breakdown voltage nominal value | 5.1 V |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e6 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 100 W |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |