RF Small Signal Field-Effect Transistor, 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, N-Channel, Junction FET, SPA, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum drain current (ID) | 0.02 A |
| FET technology | JUNCTION |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 0.3 pF |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | DEPLETION MODE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |
| 2SK315F | 2SK315G | 2SK315E | |
|---|---|---|---|
| Description | RF Small Signal Field-Effect Transistor, 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, N-Channel, Junction FET, SPA, 3 PIN | RF Small Signal Field-Effect Transistor, 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, N-Channel, Junction FET, SPA, 3 PIN | RF Small Signal Field-Effect Transistor, 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, N-Channel, Junction FET, SPA, 3 PIN |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 | IN-LINE, R-PSIP-T3 | IN-LINE, R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum drain current (ID) | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| FET technology | JUNCTION | JUNCTION | JUNCTION |
| Maximum feedback capacitance (Crss) | 0.3 pF | 0.3 pF | 0.3 pF |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 | R-PSIP-T3 | R-PSIP-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 |
| Operating mode | DEPLETION MODE | DEPLETION MODE | DEPLETION MODE |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.2 W | 0.2 W | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| transistor applications | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |