Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ABLIC |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | LSOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustable threshold | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 5.2 mm |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.7 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.035 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |
| S-8420DFT1 | S-8420DFT2 | S-8420AFT2 | S-8420BFT1 | S-8420CFT1 | S-8420BFT2 | S-8420AFT1 | S-8420CFT2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 | Power Supply Management Circuit, Fixed, 1 Channel, CMOS, PDSO8, SOP-8 |
| Maker | ABLIC | ABLIC | ABLIC | ABLIC | ABLIC | ABLIC | ABLIC | ABLIC |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | LSOP, | LSOP, | LSOP, | LSOP, | LSOP, | LSOP, | LSOP, | LSOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Adjustable threshold | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| length | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm | 5.2 mm |
| Number of channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSOP | LSOP | LSOP | LSOP | LSOP | LSOP | LSOP | LSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm | 1.7 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA | 0.035 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm |