
Rectangular Connector, 20 Contact(s), Male, 0.094 inch Pitch, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Radiall |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | HOLE .086-.098 |
| body width | 0.281 inch |
| subject depth | 0.242 inch |
| body length | 1.063 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.094 inch |
| Match contact row spacing | 0.081 inch |
| Installation option 1 | #2-56 |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation type | PANEL |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 5 A |
| reliability | MIL-C-28748 |
| Terminal length | 0.118 inch |
| Termination type | SOLDER LUG |
| Total number of contacts | 20 |