
IC 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, TSSOP-24, Analog to Digital Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP24,.25 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 2.6 V |
| Minimum analog input voltage | 0.6 V |
| Converter type | ADC, RESISTANCE LADDER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 7.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.7617% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP24,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 50 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 4.4 mm |
| ADC1175-50CIMT/NOPB | ADC1175-50CILQ/NOPB | ADC1175-50CIJM | ADC1175-50CIJMX | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, TSSOP-24, Analog to Digital Converter | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PQCC24, LLP,CSP-24 | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, SOIC-24 | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, SOIC-24 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, TSSOP24,.25 | HVQCCN, LCC24,.16X.2,20 | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | unknown |
| Minimum analog input voltage | 0.6 V | 0.6 V | 0.55 V | 0.55 V |
| Converter type | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PQCC-N24 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 |
| length | 7.8 mm | 5 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.7617% | 0.7617% | 0.7617% | 0.7617% |
| Number of analog input channels | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Output bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | HVQCCN | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Sampling rate | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 0.8 mm | 2.25 mm | 2.25 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.5 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 4.4 mm | 4 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| Parts packaging code | TSSOP | - | SOIC | SOIC |
| Contacts | 24 | - | 24 | 24 |