1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, SOIC-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Samacsys Description | 8bit A-D converter,ADC1175-50CIJM SOIC24 |
| Minimum analog input voltage | 0.55 V |
| Maximum conversion time | 0.02 µs |
| Converter type | ADC, RESISTANCE LADDER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.24 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.7617% |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Sampling rate | 50 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| ADC1175-50CIJM | ADC1175-50CIMT/NOPB | ADC1175-50CILQ/NOPB | ADC1175-50CIJMX | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, SOIC-24 | IC 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, TSSOP-24, Analog to Digital Converter | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PQCC24, LLP,CSP-24 | 1-CH 8-BIT RESISTANCE LADDER ADC, PARALLEL ACCESS, PDSO24, SOIC-24 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | TSSOP, TSSOP24,.25 | HVQCCN, LCC24,.16X.2,20 | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | compliant | unknown |
| Minimum analog input voltage | 0.55 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.55 V |
| Converter type | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER | ADC, RESISTANCE LADDER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | R-PQCC-N24 | R-PDSO-G24 |
| length | 15.24 mm | 7.8 mm | 5 mm | 15.24 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.7617% | 0.7617% | 0.7617% | 0.7617% |
| Number of analog input channels | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Output bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TSSOP | HVQCCN | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | SMALL OUTLINE |
| Sampling rate | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz | 50 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK | TRACK | TRACK | TRACK |
| Maximum seat height | 2.25 mm | 1.2 mm | 0.8 mm | 2.25 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | NO LEAD | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.5 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| width | 5.3 mm | 4.4 mm | 4 mm | 5.3 mm |
| Parts packaging code | SOIC | TSSOP | - | SOIC |
| Contacts | 24 | 24 | - | 24 |