Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Solid State Inc. |
| Parts packaging code | TO-39 |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | ANODE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 1 mA |
| JEDEC-95 code | TO-39 |
| JESD-30 code | O-MBCY-W3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Maximum rms on-state current | 1.6 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| Repeated peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Trigger device type | SCR |
| MCR1906-8 | MCR1906-4 | MCR1906-3 | MCR1906-2 | MCR1906-6 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 600V V(DRM), 600V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 200V V(DRM), 200V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 100V V(DRM), 100V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 50V V(DRM), 50V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN | Silicon Controlled Rectifier, 1.6A I(T)RMS, 400V V(DRM), 400V V(RRM), 1 Element, TO-39, TO-39, 3 PIN |
| Maker | Solid State Inc. | Solid State Inc. | Solid State Inc. | Solid State Inc. | Solid State Inc. |
| Parts packaging code | TO-39 | TO-39 | TO-39 | TO-39 | TO-39 |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Shell connection | ANODE | ANODE | ANODE | ANODE | ANODE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 1 mA | 1 mA | 1 mA | 1 mA | 1 mA |
| JEDEC-95 code | TO-39 | TO-39 | TO-39 | TO-39 | TO-39 |
| JESD-30 code | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 | O-MBCY-W3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Maximum rms on-state current | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V | 200 V | 100 V | 50 V | 400 V |
| Repeated peak reverse voltage | 600 V | 200 V | 100 V | 50 V | 400 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |