Operational Amplifier, 2 Func, 230uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Precision Monolithics Inc |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0056 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.003 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 230 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 0.2 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 600 kHz |
| Minimum voltage gain | 150000 |
| OP207AY | OP207AY/883 | OP207EY | OP207FY | OP207BY | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 230uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 2 Func, 230uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 2 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 2 Func, 350uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 2 Func, 400uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 230 µV | 230 µV | 200 µV | 350 µV | 400 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-XDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | - | - | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0056 µA | 0.0056 µA | 0.005 µA | 0.011 µA | - |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.003 µA | 0.003 µA | 0.003 µA | 0.007 µA | - |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 120 dB | 120 dB | 120 dB | 117 dB | - |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V | -22 V | -22 V | -22 V | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Nominal slew rate | 0.2 V/us | 0.2 V/us | 0.2 V/us | 0.2 V/us | - |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | 600 kHz | - |
| Minimum voltage gain | 150000 | 150000 | 150000 | 120000 | - |