IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP24,.25 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| Control type | INDEPENDENT CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | LVC/LCX/Z |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 7.8 mm |
| Logic integrated circuit type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP24,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| power supply | 3.3 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7.9 ns |
| propagation delay (tpd) | 11 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| translate | N/A |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 4.4 mm |
| 74LVC652PW | 74LVC652DB | 74LVC652DB-T | RCWP-12063652FS84 | RCWP-12063652FT03 | 74LVC652D | 74LVC652D-T | 7016L12GG | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver | IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver | IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 36500ohm, 100V, 1% +/-Tol, -300,300ppm/Cel, 1206, | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 36500ohm, 100V, 1% +/-Tol, -300,300ppm/Cel, 1206, | IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver | IC LVC/LCX/Z SERIES, 8-BIT REGISTERED TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, Bus Driver/Transceiver | HIGH-SPEED 16K X 9 DUAL-PORT STATIC RAM |
| Maker | NXP | NXP | NXP | - | - | NXP | NXP | - |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant | unknown | - |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | ANTI-SULFUR | ANTI-SULFUR | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | - |
| series | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | RCWP | RCWP | LVC/LCX/Z | LVC/LCX/Z | - |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | - | - | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 | - |
| length | 7.8 mm | 8.2 mm | 8.2 mm | - | - | 15.4 mm | 15.4 mm | - |
| Logic integrated circuit type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | - | - | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | - |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | - | - | 8 | 8 | - |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | - |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | - | - | 2 | 2 | - |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 2 | 2 | 24 | 24 | - |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 155 °C | 155 °C | 85 °C | 85 °C | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | - | 3-STATE | 3-STATE | - |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | - | - | TRUE | TRUE | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - |
| encapsulated code | TSSOP | SSOP | SSOP | - | - | SOP | SOP | - |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMT | SMT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - |
| propagation delay (tpd) | 11 ns | 11 ns | 11 ns | - | - | 11 ns | 11 ns | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Maximum seat height | 1.1 mm | 2 mm | 2 mm | - | - | 2.65 mm | 2.65 mm | - |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | - | - | 3.6 V | 3.6 V | - |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | - | - | 1.2 V | 1.2 V | - |
| surface mount | YES | YES | YES | - | - | YES | YES | - |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | METAL GLAZE/THICK FILM | METAL GLAZE/THICK FILM | CMOS | CMOS | - |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | - | GULL WING | GULL WING | - |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | - | - | 1.27 mm | 1.27 mm | - |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - | - | DUAL | DUAL | - |
| width | 4.4 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | - | - | 7.5 mm | 7.5 mm | - |