Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 175 mA |
| propagation delay (tpd) | 9 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| N74F2953N | N74F2952D-T | N74F2953A-T | N74F2953A | N74F2952A | N74F2952A-T | N74F2952D | N74F2953D-T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDIP24 | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDSO24, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PQCC28, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PQCC28, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PQCC28, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PQCC28, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDSO24, | Registered Bus Transceiver, F/FAST Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, TTL, PDSO24, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | S-PQCC-J28 | S-PQCC-J28 | S-PQCC-J28 | S-PQCC-J28 | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G24 |
| Logic integrated circuit type | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER | REGISTERED BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 28 | 28 | 28 | 28 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL |
| Maker | YAGEO | - | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |