1 V-35V ADJUSTABLE POSITIVE LDO REGULATOR, 1.5V DROPOUT, PSIP3, PLASTIC, SFM-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | SFM |
| package instruction | PLASTIC, SFM-3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1.5 V |
| Maximum Differential Input-Output Voltage | 25 V |
| Minimum Differential Input-Output Voltage | 1.5 V |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 16.005 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | |
| Maximum output current 1 | 5 A |
| Maximum output voltage 1 | 35 V |
| Minimum output voltage 1 | 1 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 28.7 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 5.08 mm |
