DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 6W, Hybrid, 1 X 1 INCH, 0.350 INCH HEIGHT, HERMETIC SEALED, DIP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | M.S. Kennedy Corporation ( Anaren ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 50 V |
| Minimum input voltage | 14 V |
| Nominal input voltage | 28 V |
| JESD-30 code | S-MDIP-P8 |
| length | 25.4 mm |
| Maximum load regulation | 0.532% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output voltage | 16.5 V |
| Minimum output voltage | 13.5 V |
| Nominal output voltage | 15.05 V |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum total power output | 6 W |
| Fine-tuning/adjustable output | YES |
| width | 20.32 mm |
| DHC2815S/T | DHC2803S/T | DHC2805S/T | DHC2812S/T | |
|---|---|---|---|---|
| Description | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 6W, Hybrid, 1 X 1 INCH, 0.350 INCH HEIGHT, HERMETIC SEALED, DIP-8 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 6.6W, Hybrid, 1 X 1 INCH, 0.350 INCH HEIGHT, HERMETIC SEALED, DIP-8 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 6.1W, Hybrid, 1 X 1 INCH, 0.350 INCH HEIGHT, HERMETIC SEALED, DIP-8 | DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 6W, Hybrid, 1 X 1 INCH, 0.350 INCH HEIGHT, HERMETIC SEALED, DIP-8 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | M.S. Kennedy Corporation ( Anaren ) | M.S. Kennedy Corporation ( Anaren ) | M.S. Kennedy Corporation ( Anaren ) | M.S. Kennedy Corporation ( Anaren ) |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE | DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE |
| Maximum input voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Minimum input voltage | 14 V | 11 V | 12 V | 14 V |
| Nominal input voltage | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| JESD-30 code | S-MDIP-P8 | S-MDIP-P8 | S-MDIP-P8 | S-MDIP-P8 |
| length | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm | 25.4 mm |
| Maximum load regulation | 0.532% | 0.606% | 0.495% | 0.664% |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Maximum output voltage | 16.5 V | 3.6 V | 5.5 V | 13.2 V |
| Minimum output voltage | 13.5 V | 2.8 V | 4.5 V | 10.8 V |
| Nominal output voltage | 15.05 V | 3.3 V | 5.05 V | 12.05 V |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum total power output | 6 W | 6.6 W | 6.1 W | 6 W |
| Fine-tuning/adjustable output | YES | YES | YES | YES |
| width | 20.32 mm | 20.32 mm | 20.32 mm | 20.32 mm |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |