Off-Delay Relay, SPDT, Momentary, 0.1A (Coil), 28VDC (Coil), 2800mW (Coil), 5A (Contact), 30VDC (Contact), 0.005s Adj Min, 0.05s Adj Max, 0.05s, DC Input, AC/DC Output, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hi-G Relays |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum adjustable time delay | 0.05 s |
| Minimum adjustable time delay | 0.005 s |
| body width | 39.17 mm |
| body height | 46.02 mm |
| Body length or diameter | 39.17 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.1 A |
| Coil power | 2800 mW |
| Coil resistance | 280 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@115VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 5A@30VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 115 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| timed delay | 0.05 s |
| Manufacturer's serial number | 5600 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| physical size | 39.17mm X 39.17mm X 46.02mm |
| Guideline | MIL-R-83726 |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | OFF-DELAY RELAY |
| seal | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO |
| Termination type | SOLDER HOOK |
