D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, 0.5us Settling Time, PDSO16, 0.300 INCH, SOP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1% |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 0.5 µs |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |

| MX7520KCWE | MX7520KCWE-T | |
|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, 0.5us Settling Time, PDSO16, 0.300 INCH, SOP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, Word Input Loading, 0.5us Settling Time, PDSO16, 0.300 INCH, SOP-16 |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| package instruction | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm | 10.3 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.1% | 0.1% |
| Number of digits | 10 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 0.5 µs | 0.5 µs |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm |