Buffer/Inverter Based Peripheral Driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ADI |
| package instruction | TO-3, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-XSFM-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| encapsulated code | TO-3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Maximum supply voltage | 30 V |
| Minimum supply voltage | 5 V |
| Nominal supply voltage | 17 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Disconnect time | 30 µs |
| connection time | 30 µs |

| LT1188CT | LT1188MK | LT1188CK | |
|---|---|---|---|
| Description | Buffer/Inverter Based Peripheral Driver | BUF OR INV BASED PRPHL DRVR | BUF OR INV BASED PRPHL DRVR |
| Maker | ADI | ADI | ADI |
| package instruction | TO-3, | TO-220, | TO-220, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Input properties | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER | BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-XSFM-T3 | O-MBFM-P4 | O-MBFM-P4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE |
| encapsulated code | TO-3 | TO-220 | TO-220 |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Maximum supply voltage | 30 V | 30 V | 30 V |
| Minimum supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage | 17 V | 17 V | 17 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | SINGLE | BOTTOM | BOTTOM |
| Disconnect time | 30 µs | 30 µs | 30 µs |
| connection time | 30 µs | 30 µs | 30 µs |
| Package body material | - | METAL | METAL |