
Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, HERMETIC SEALED, TO-220SM, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | TT Electronics plc |
| package instruction | CHIP CARRIER, R-XBCC-N3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 480 mJ |
| Shell connection | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 60 V |
| Maximum drain current (ID) | 45 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.031 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-XBCC-N3 |
| JESD-609 code | e4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 180 A |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| IRFN054R4 | IRFN054-JQR-BR4 | IRFN054-JQR-B | IRFN054 | IRFN054SM | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, HERMETIC SEALED, TO-220SM, 3 PIN | Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, | Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, HERMETIC SEALED, TO-220SM, 3 PIN | Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, HERMETIC SEALED, TO-220SM, 3 PIN | Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 60V, 0.031ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, HERMETIC SEALED, SMD1, 3 PIN |
| Maker | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc | TT Electronics plc |
| package instruction | CHIP CARRIER, R-XBCC-N3 | UNCASED CHIP, R-XUUC-N3 | CHIP CARRIER, R-XBCC-N3 | CHIP CARRIER, R-XBCC-N3 | CHIP CARRIER, R-CBCC-N3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 480 mJ | 480 mJ | 480 mJ | 480 mJ | 480 mJ |
| Shell connection | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN | DRAIN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Maximum drain current (ID) | 45 A | 45 A | 45 A | 45 A | 45 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.031 Ω | 0.031 Ω | 0.031 Ω | 0.031 Ω | 0.031 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-XBCC-N3 | R-XUUC-N3 | R-XBCC-N3 | R-XBCC-N3 | R-CBCC-N3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | UNCASED CHIP | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL | N-CHANNEL |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 180 A | 180 A | 180 A | 180 A | 180 A |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | BOTTOM | UPPER | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | incompatible | incompatible | - |
| Maximum operating temperature | 150 °C | - | 150 °C | 150 °C | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |