Standard SRAM, 2KX8, 55ns, CMOS, PDSO24, 0.300 INCH, SOIC-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Atmel (Microchip) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 55 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.4 mm |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| organize | 2KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |