1000 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SIP |
| package instruction | TO-126MOD, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | PNP |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 120 MHz |
| Base Number Matches | 1 |

| 2SA743C | 2SA743AB | 2SA743AC | 2SA743B | 2SA743A | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1000 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN | 1000mA, 80V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN | 1000 mA, 80 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN | 1000 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN | 1000mA, 80V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-126MOD, 3 PIN |
| Parts packaging code | SIP | SIP | SIP | SIP | SIP |
| package instruction | TO-126MOD, 3 PIN | TO-126MOD, 3 PIN | TO-126MOD, 3 PIN | TO-126MOD, 3 PIN | TO-126MOD, 3 PIN |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 50 V | 80 V | 80 V | 50 V | 80 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 | 60 | 100 | 60 | 20 |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| transistor applications | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 120 MHz | 120 MHz | 120 MHz | 120 MHz | 120 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |