
HCMOS Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 70MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CTS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE |
| Ageing | 1 PPM/FIRST YEAR |
| Maximum control voltage | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| maximum descent time | 10 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 40 ppm |
| frequency stability | 1% |
| Manufacturer's serial number | DFAV36-M |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 70 MHz |
| Minimum operating frequency | 25 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | HCMOS |
| Output load | 15 PF |
| physical size | 36.1mm x 27.1mm x 10mm |
| longest rise time | 10 ns |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| maximum symmetry | 60/40 % |

| DFAV36-MHFREQ40B1/12 | DFAV36-SFREQ40B1/12 | DFAV36-SFREQ40C2/12 | DFAV36-HFREQ40B1/12 | DFAV36-MSFREQ40C2/12 | DFAV36-MSFREQ40B1/12 | DFAV36-HFREQ40C2/12 | DFAV36-MHFREQ40C2/12 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | HCMOS Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 70MHz Max | Sine Output Oscillator, 4MHz Min, 27MHz Max | Sine Output Oscillator, 4MHz Min, 27MHz Max | HCMOS Output Clock Oscillator, 4MHz Min, 27MHz Max | Sine Output Oscillator, 25MHz Min, 70MHz Max | Sine Output Oscillator, 25MHz Min, 70MHz Max | HCMOS Output Clock Oscillator, 4MHz Min, 27MHz Max | HCMOS Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 70MHz Max |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | compliant | compliant | unknown | unknown |
| Other features | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE | SUPPLY VOLTAGE 5 TO 15 V POSSIBLE |
| Ageing | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR | 1 PPM/FIRST YEAR |
| Maximum control voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Frequency offset/pull rate | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm | 40 ppm |
| frequency stability | 1% | 1% | 2% | 1% | 2% | 1% | 2% | 2% |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 70 MHz | 27 MHz | 27 MHz | 27 MHz | 70 MHz | 70 MHz | 27 MHz | 70 MHz |
| Minimum operating frequency | 25 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 4 MHz | 25 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Oscillator type | HCMOS | SINE | SINE | HCMOS | SINE | SINE | HCMOS | HCMOS |
| physical size | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm | 36.1mm x 27.1mm x 10mm |
| Nominal supply voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | - | - | Lead free | Lead free |
| Manufacturer's serial number | DFAV36-M | DFAV36 | DFAV36 | DFAV36 | - | - | DFAV36 | DFAV36-M |