Rectifier Diode, 1 Element, 1140A, 2900V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Usha Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 9000 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 1140 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 2900 V |
| surface mount | NO |