Infrared LED, 5mm, 1-Element, 940nm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANKEN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.1 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | INFRARED LED |
| peak wavelength | 940 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |