Operational Amplifier, 2 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Raytheon Company |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.055 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 200 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 1.5 V/us |
| Maximum slew rate | 18.7 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 100000 |
| RM4227BDE | RC4227FN | RC4227FDE | RC4227FNB | RM4227BD/883B | RM4227BD | RM4227BDE/883B | RC4227GN | RC4227GNB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 75uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 150uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 150uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 75uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 75uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 150uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 250uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.055 µA | 0.015 µA | 0.055 µA | 0.055 µA | 0.015 µA | 0.015 µA | 0.055 µA | 0.025 µA | 0.08 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 200 µV | 75 µV | 150 µV | 150 µV | 75 µV | 75 µV | 200 µV | 150 µV | 250 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 1.5 V/us | 0.1 V/us | 1.5 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Minimum voltage gain | 100000 | 400000 | 100000 | 100000 | 400000 | 400000 | 100000 | 300000 | 75000 |
| Maker | Raytheon Company | Raytheon Company | - | - | Raytheon Company | Raytheon Company | Raytheon Company | Raytheon Company | - |
| power supply | +-15 V | +-15 V | - | - | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | - |
| Maximum slew rate | 18.7 mA | - | 16 mA | 16 mA | - | - | 18.7 mA | - | 18.7 mA |
| package instruction | - | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | - | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | - |