Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 1-Element, PNP, Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Configuration | DARLINGTON |
| Minimum DC current gain (hFE) | 10000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.35 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 125 MHz |
| VCEsat-Max | 1.5 V |