OT PLD, 15ns, CMOS, PDSO24, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Atmel (Microchip) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | 10 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK; VARIABLE PRODUCT TERMS |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.4 mm |
| Dedicated input times | 11 |
| Number of I/O lines | 10 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 11 DEDICATED INPUTS, 10 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Programmable logic type | OT PLD |
| propagation delay | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |