
Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.157 inch |
| subject depth | 0.102 inch |
| body length | 0.5 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 60 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | 54684 |
| Plug contact pitch | 0.016 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.572 mm |
| Plating thickness | 4u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.4064 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 50 |
| 54684-0503 | 0546840704 | 0546840244 | 54684-1003 | 54684-1203 | 54684-0603 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | conn rcpt 70pos vert .4mm smd | conn rcpt btb 24pos DL vert smd | Board Connector, 100 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | Board Connector, 120 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, |
| Maker | Molex | - | Molex | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | - | compliant | unknown | unknown | compliant |
| body width | 0.157 inch | - | - | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch |
| subject depth | 0.102 inch | - | - | 0.102 inch | 0.102 inch | 0.102 inch |
| body length | 0.5 inch | - | - | 0.894 inch | 1.051 inch | 0.575 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | - | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | - | NOT SPECIFIED | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | - | - | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE | - | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | - | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 60 mΩ | - | - | 60 mΩ | 60 mΩ | 60 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE | - | - | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V | - | - | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| Durability | 30 Cycles | - | - | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | - | - | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BROWN | - | - | BROWN | BROWN | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | - | - | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | 54684 | - | - | 54684 | 54684 | 54684 |
| Plug contact pitch | 0.016 inch | - | - | 0.016 inch | 0.016 inch | 0.016 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | - | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | - | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | - | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | - | - | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | - | - | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | - | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.572 mm | - | - | 4.572 mm | 4.572 mm | 4.572 mm |
| Plating thickness | 4u inch | - | - | 4u inch | 4u inch | 4u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | - | - | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A | - | - | 0.3 A | 0.3 A | 0.3 A |
| Guideline | UL | - | - | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | - | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.4064 mm | - | 0.4 mm | 0.4064 mm | 0.4064 mm | 0.4064 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | - | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 50 | - | 24 | 100 | 120 | 60 |