Board Connector, 30 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 0.1 inch |
| subject depth | 0.6 inch |
| body length | 3 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYPHENYLENE OXIDE |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 90123 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 3 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 30 |
| UL Flammability Code | 94V-1 |
| Evacuation force-minimum value | .1946 N |