Microcontroller, 8-Bit, 16MHz, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | OKI |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-PQFP-G44 |
| length | 10.5 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| speed | 16 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 9.5 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| MSM80C31F-1GS-BK | MSM80C51F-1XXXGS-BK | MSM80C51F-1XXXJS | MSM80C51F-1XXXRS | MSM80C51F-XXXGS-BK | MSM80C31F-JS | MSM80C31F-RS | MSM80C31F-GS-BK | MSM80C31F-1RS | MSM80C31F-1JS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, 16MHz, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 16MHz, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 16MHz, CMOS, PQCC44, 0.650 INCH, PLASTIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 16MHz, CMOS, PDIP40, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 12MHz, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, PQCC44, 0.650 INCH, PLASTIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, PDIP40, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, 12MHz, CMOS, PQFP44, 9 X 10 MM, PLASTIC, QFP-44 | Microcontroller, 8-Bit, 16MHz, CMOS, PDIP40, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, 16MHz, CMOS, PQCC44, 0.650 INCH, PLASTIC, LCC-44 |
| Parts packaging code | QFP | QFP | LCC | DIP | QFP | LCC | DIP | QFP | DIP | LCC |
| package instruction | QFP, | QFP, | QCCJ, | DIP, | QFP, | QCCJ, | DIP, | QFP, | DIP, | 0.650 INCH, PLASTIC, LCC-44 |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 40 | 44 | 44 | 40 | 44 | 40 | 44 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Has ADC | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | R-PQFP-G44 | R-PQFP-G44 | S-PQCC-J44 | R-PDIP-T40 | R-PQFP-G44 | S-PQCC-J44 | R-PDIP-T40 | R-PQFP-G44 | R-PDIP-T40 | S-PQCC-J44 |
| length | 10.5 mm | 10.5 mm | 16.59 mm | 51.98 mm | 10.5 mm | 16.59 mm | 51.98 mm | 10.5 mm | 51.98 mm | 16.59 mm |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 40 | 44 | 44 | 40 | 44 | 40 | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -20 °C | -20 °C |
| PWM channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | QCCJ | DIP | QFP | QCCJ | DIP | QFP | DIP | QCCJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK | IN-LINE | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.25 mm | 2.25 mm | 4.55 mm | 5.08 mm | 2.25 mm | 4.55 mm | 5.08 mm | 2.25 mm | 5.08 mm | 4.55 mm |
| speed | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| Maximum supply voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | YES | YES | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | J BEND | THROUGH-HOLE | GULL WING | J BEND | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 0.8 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 0.8 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | QUAD |
| width | 9.5 mm | 9.5 mm | 16.59 mm | 15.24 mm | 9.5 mm | 16.59 mm | 15.24 mm | 9.5 mm | 15.24 mm | 16.59 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Maximum slew rate | - | - | - | - | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 12 mA | 23 mA | 23 mA |