Bit-Slice Processor, 4-Bit, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| maximum clock frequency | 32.26 MHz |
| External data bus width | 4 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 52.324 mm |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| Maximum slew rate | 20 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | BIT-SLICE MICROPROCESSOR |
| Base Number Matches | 1 |
