Bus Driver, CMOS Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDIP24, 0.300 INCH, SKINNY, SLIM, PLASTIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | CMOS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| length | 30.734 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 15.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| AM29C821APC | AM29C821AJC | AM29C821ASC | AM29C823APC | AM29C823ASC | AM29C821A/BLA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Bus Driver, CMOS Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDIP24, 0.300 INCH, SKINNY, SLIM, PLASTIC, DIP-24 | Bus Driver, CMOS Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | Bus Driver, CMOS Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDSO24, PLASTIC, SOIC-24 | CMOS SERIES, 9-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, 0.300 INCH, SKINNY, SLIM, PLASTIC, DIP-24 | CMOS SERIES, 9-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO24, PLASTIC, SOIC-24 | Bus Driver, CMOS Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, CDIP24, 0.300 INCH, SKINNY, SLIM, CERAMIC, DIP-24 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | SOIC | DIP | SOIC | DIP |
| package instruction | DIP, | QCCJ, | SOP, | DIP, | SOP, | DIP, |
| Contacts | 24 | 28 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown |
| series | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | S-PQCC-J28 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T24 | R-PDSO-G24 | R-GDIP-T24 |
| length | 30.734 mm | 11.5062 mm | 15.4 mm | 30.734 mm | 15.4 mm | 31.9405 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 24 | 28 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCJ | SOP | DIP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 15.5 ns | 15.5 ns | 15.5 ns | 15.5 ns | 15.5 ns | 17.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | COMMERCIAL | COMMERCIAL | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 4.57 mm | 3 mm | 5.08 mm | 3 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | J BEND | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 11.5062 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.62 mm |
| Terminal surface | - | TIN LEAD | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | TIN LEAD |