Photo Transistor, 860nm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SHARP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | DOUBLE-END |
| Coll-Emtr Bkdn Voltage-Min | 35 V |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum dark power | 100 nA |
| Infrared range | YES |
| Nominal photocurrent | 0.11 mA |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | PHOTO TRANSISTOR |
| peak wavelength | 860 nm |
| shape | ROUND |
| size | 2 mm |
| PT465FT | PT461FT | PT460T | PT460FT | PT461T | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Photo Transistor, 860nm, | Photo Darlington, 860nm, | Photo Transistor, 800nm, | Photo Transistor, 860nm, | Photo Darlington, 800nm, |
| Maker | SHARP | SHARP | SHARP | SHARP | SHARP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | DOUBLE-END | DOUBLE-END | DOUBLE-END | DOUBLE-END | DOUBLE-END |
| Coll-Emtr Bkdn Voltage-Min | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum dark power | 100 nA | 1000 nA | 100 nA | 100 nA | 1000 nA |
| Infrared range | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal photocurrent | 0.11 mA | 0.14 mA | 0.18 mA | 0.11 mA | 0.2 mA |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Optoelectronic device types | PHOTO TRANSISTOR | PHOTO DARLINGTON | PHOTO TRANSISTOR | PHOTO TRANSISTOR | PHOTO DARLINGTON |
| peak wavelength | 860 nm | 860 nm | 800 nm | 860 nm | 800 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |