QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.02 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.004 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 16 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| width | 7.62 mm |
| TL084BMJ | TL084AIJ | TL084AMJ | TL084BIJ | TL084ACJ | TL084CJ | TL084IJ | TL084BCJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 13000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 | QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 4MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA | 0.02 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB | 80 dB | 86 dB | 80 dB | 80 dB | 70 dB | 80 dB | 80 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA | 0.004 µA |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 7000 µV | 7000 µV | 5000 µV | 7000 µV | 13000 µV | 7000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-CDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-bias | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 105 °C | 125 °C | 105 °C | 70 °C | 70 °C | 105 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | - | - | -40 °C | - |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us | 16 V/us |
| Maximum slew rate | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA | 10 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead |