Pin Diode, 500V V(BR),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | MACOM |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Minimum breakdown voltage | 500 V |
| Nominal diode capacitance | 1.45 pF |
| Maximum diode forward resistance | 0.28 Ω |
| Diode resistance test current | 100 mA |
| Diode resistance test frequency | 120 MHz |
| Diode type | PIN DIODE |
| Minority carrier nominal lifetime | 3.5 µs |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Reverse test voltage | 50 V |
| surface mount | YES |