5A, 60V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-220FP, TO-220FP, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | TO-220FP |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Shell connection | ISOLATED |
| Maximum collector current (IC) | 5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 60 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 160 |
| JEDEC-95 code | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power consumption environment | 25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 120 MHz |
| Maximum off time (toff) | 1800 ns |
| Maximum opening time (tons) | 300 ns |
| VCEsat-Max | 0.5 V |
| Base Number Matches | 1 |

| 2SC4596/F | 2SA1906TLF | 2SA1906TLE | 2SA1906TLD | 2SC4596E | 2SC4596/E | 2SC4596F | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 5A, 60V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-220FP, TO-220FP, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 2 Pin, PSD3, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 2 Pin, PSD3, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 2 Pin, PSD3, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220FP, 3 PIN | 5A, 60V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-220FP, TO-220FP, 3 PIN | Power Bipolar Transistor, 5A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, TO-220AB, Plastic/Epoxy, 3 Pin, TO-220FP, 3 PIN |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | PSD3, 3 PIN | PSD3, 3 PIN | PSD3, 3 PIN | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| Maximum collector current (IC) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 160 | 60 | 60 | 60 | 100 | 100 | 100 |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Polarity/channel type | NPN | PNP | PNP | PNP | NPN | NPN | NPN |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | NO | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 120 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 120 MHz | 120 MHz | 120 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Parts packaging code | TO-220FP | - | - | - | TO-220FP | TO-220FP | TO-220FP |
| JEDEC-95 code | TO-220AB | - | - | - | TO-220AB | TO-220AB | TO-220AB |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |