
SILICON, EXTRA HIGH BARRIER SCHOTTKY, MIXER DIODE, BEAM LEAD PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cobham Semiconductor Solutions |
| package instruction | S-CDMW-F2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | STATIC SENSITIVE, TIGHT BATCH MATCHING AVAILABLE |
| Minimum breakdown voltage | 3.5 V |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 0.35 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.675 V |
| JESD-30 code | S-CDMW-F2 |
| JESD-609 code | e4 |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROWAVE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.1 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Schottky barrier type | EXTRA HIGH BARRIER |