Sine Output Oscillator, 70MHz Min, 200MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MtronPTI |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 150 ppm |
| frequency stability | 40% |
| linearity | 10% |
| Manufacturer's serial number | FV1400AA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 200 MHz |
| Minimum operating frequency | 70 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 50 Ω |
| physical size | 20.83mm x 13.21mm x 7.62mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |

| KV1400AAMFREQ | KV1400AAFREQ | |
|---|---|---|
| Description | Sine Output Oscillator, 70MHz Min, 200MHz Max | Sine Output Oscillator, 70MHz Min, 200MHz Max |
| Maker | MtronPTI | MtronPTI |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Maximum control voltage | 4.5 V | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO |
| Frequency offset/pull rate | 150 ppm | 150 ppm |
| frequency stability | 40% | 35% |
| linearity | 10% | 10% |
| Manufacturer's serial number | FV1400AA | FV1400AA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 200 MHz | 200 MHz |
| Minimum operating frequency | 70 MHz | 70 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C |
| Oscillator type | SINE | SINE |
| Output impedance | 50 Ω | 50 Ω |
| physical size | 20.83mm x 13.21mm x 7.62mm | 20.83mm x 13.21mm x 7.62mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |