TRIAC, 500V V(DRM), 15A I(T)RMS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | API Technologies |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum rms on-state current | 15 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 500 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | TRIAC |