MASK ROM, 256KX8, 100ns, CMOS, PDSO40, 0.525 INCH, PLASTIC, SOP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SHARP |
| package instruction | 0.525 INCH, PLASTIC, SOP-40 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 100 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 26.3 mm |
| memory density | 2097152 bit |
| Memory IC Type | MASK ROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 40 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 11.3 mm |
| LH532600N | LH532600TR | LH532600D | LH532600T | |
|---|---|---|---|---|
| Description | MASK ROM, 256KX8, 100ns, CMOS, PDSO40, 0.525 INCH, PLASTIC, SOP-40 | MASK ROM, 256KX8, 100ns, CMOS, PDSO48, 12 X 18 MM, PLASTIC, REVERSE, TSOP1-48 | MASK ROM, 256KX8, 100ns, CMOS, PDIP40, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-40 | MASK ROM, 256KX8, 100ns, CMOS, PDSO48, 12 X 18 MM, PLASTIC, TSOP1-48 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SHARP | SHARP | SHARP | SHARP |
| package instruction | 0.525 INCH, PLASTIC, SOP-40 | 12 X 18 MM, PLASTIC, REVERSE, TSOP1-48 | 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-40 | 12 X 18 MM, PLASTIC, TSOP1-48 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 100 ns | 100 ns | 100 ns | 100 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G40 | R-PDSO-G48 | R-PDIP-T40 | R-PDSO-G48 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 26.3 mm | 16.4 mm | 52 mm | 16.4 mm |
| memory density | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit | 2097152 bit |
| Memory IC Type | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM | MASK ROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 40 | 48 | 40 | 48 |
| word count | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words |
| character code | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TSOP1-R | DIP | TSOP1 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.1 mm | 1.2 mm | 5.4 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 11.3 mm | 12 mm | 15.24 mm | 12 mm |